Has Anyone Used Sam's Club Buttercream Under Fondant?

Decorating By mommie917 Updated 13 Mar 2011 , 1:05pm by Pandamas

mommie917 Posted 11 Mar 2011 , 7:04pm
post #1 of 10

I'm trying to find a bulk tub of buttercream icing. I usually use the smaller wilton tub. Has anyone tried the large tub of buttercream from Sam's Club? Will it hold up under fondant? Is it easy to smooth? Does the Viva method work for it? Thanks!

9 replies
mommie917 Posted 13 Mar 2011 , 1:07am
post #2 of 10

Just bumping my post...if you've tried this buttercream please let me know. I'd hate to buy it and waste my money if it's not a good product.

ddaigle Posted 13 Mar 2011 , 1:22am
post #3 of 10

I know quite a few people that use it under fondant and it works great for them but they don't do the viva method, so I can't answer that question.

lilsis Posted 13 Mar 2011 , 1:29am
post #4 of 10

I have used Sam's buttercream and I've used the Viva method with it.....but I have not used fondant over it...sorry!

ameliasam Posted 13 Mar 2011 , 2:00am
post #5 of 10

I have use it under fondant and the viva method too it works great with both icon_smile.gif that what I use if my in a rash and don't have time to make my own BC icon_smile.gif

Pandamas Posted 13 Mar 2011 , 2:03am
post #6 of 10

I use it all the time, works pretty good as long as you don't go crazy and gob it on. For frosting the cake/smoothing it out, its a crusting bc so you have to work quickly and then you can go over it with a piece of parchement paper and a fondant smoother.

mahal50881 Posted 13 Mar 2011 , 2:17am
post #7 of 10

Is buying the sams club bc cheaper than making your own? And can you just ask the bakery for it?

mommie917 Posted 13 Mar 2011 , 6:35am
post #8 of 10

Thanks everyone!!
To mahal50881- the Sam's Club bakery I checked out in Chesapeake said they just need 2 days notice to order it.

alleykat1 Posted 13 Mar 2011 , 7:32am
post #9 of 10

I've used it under fondant and by itself...it works great and is good tasting too....what I did was divide it into smaller containers and froze some of them then took out as needed...I think it is cheaper than making my own..so I do use it some of the time.

Pandamas Posted 13 Mar 2011 , 1:05pm
post #10 of 10

For me its waaay cheaper, and saves a lot of time and mess. It comes in a five lb bucket for $30 here, and I just walk up to the counter and ask when I go there.

Quote by @%username% on %date%

%body%