How Much?

Lounge By SSGirly Updated 21 Jan 2011 , 8:02pm by leily

SSGirly Posted 21 Jan 2011 , 7:51pm
post #1 of 3

I hate these posts, but whatever...

2 tier fondant cake (6" and 8") to feed between 24 and 36ppl.
2 4-6" hand made figures
and local delivery in Northern NJ

2 replies
leily Posted 21 Jan 2011 , 8:01pm
post #2 of 3

cost of ingredients for my recipes + labor for figure + labor to go to the store, make the cakes, and clean up + supply cost + profit.

A 6 and 8 serve 39 so i take my price per serving times the 39.

For delivery i dont' charge within a 5 mile radius, otherwise it's $1.50 Per mile both ways

leily Posted 21 Jan 2011 , 8:02pm
post #3 of 3

texassugar has some great post in this recent topic on how to price out a cake and to make sure you have everything covered (a lot of people forget little things like electricity and gas)

Quote by @%username% on %date%