Brownie Pricing

Decorating By BakeryNook Updated 19 Jan 2011 , 7:09am by scp1127

BakeryNook Posted 17 Jan 2011 , 10:53pm
post #1 of 6

I'm thinking about making some of the Wilton brownie hearts for Valentine's Day and selling them to co-workers and friends. Any idea how much you would charge for them? I'm new to all this and unsure how much to charge where I don't undercharge myself. : )

Here is a link to them: http://www.wilton.com/ideas/browse.cfm?cat=Brownie&cel=Valentines-Day&submit=Search

Thanks again!

5 replies
leily Posted 17 Jan 2011 , 10:58pm
post #2 of 6

here is a pretty detailed pricing thread. Texas Sugar goes into some great detail (all in this one thread) on how to price. You'll find a lot of this information other places and in other pricing topics also, but she did a good job of getting it all in this one.

http://cakecentral.com/cake-decorating-ftopict-694973-.html

BakeryNook Posted 18 Jan 2011 , 4:14am
post #3 of 6

This link may help with pricing too. This is from a storefront bakery.

http://www.yourcakeplace.com/birthday_menu.html

leily Posted 18 Jan 2011 , 1:48pm
post #4 of 6
Quote:
Originally Posted by PantherToo

This link may help with pricing too. This is from a storefront bakery.

http://www.yourcakeplace.com/birthday_menu.html




this will most liely only help people around Hurst, TX. As pricing is very regional. Also it depensd on what is in someones recipe and the prices they can get their ingredients at. A bakery like that is most likely getting their prices at wholesale, which not everyone can. They may have recipes that cost less than yours do to make, but they may have higher overheads and charge more per hour for labor, and ask for a larger profit.

It is really beneficial to figure up your own pricing.

TexasSugar Posted 18 Jan 2011 , 5:13pm
post #5 of 6
Quote:
Originally Posted by PantherToo

This link may help with pricing too. This is from a storefront bakery.

http://www.yourcakeplace.com/birthday_menu.html




Those prices are not even across the board. Some are only a $1 a serving, some are less, some are more. In my opinion it isn't a good example. I also really don't see how most people can make money by selling a 13x9 for only $20.

And as Leily pointed out, pricing is a regional thing and varies because of many factors.

scp1127 Posted 19 Jan 2011 , 7:09am
post #6 of 6

TexasSugar, I'm with you. Maybe a store brand box mix, but ingredients and overhead is too high for anything else. Look at the cost of chocolate and butter alone. My 13 x9 has 2 1/2 sticks if butter.

Quote by @%username% on %date%

%body%