Land O Lakes, 2.49 /pd At Krogers

Decorating By 3GCakes Updated 29 Dec 2010 , 8:39am by cakesbycathy

3GCakes Posted 11 Nov 2010 , 9:06pm
post #1 of 23

Sorry if someone already posted this, my computer is running too slow to investigate ...

I just bought 20 pounds of Land o Lakes butter, salted and unsalted. I never buy LOL I can't afford it...but....

at Kroger's they have it on sale for 2.99/pd and if you buy 10 they take another 5 bucks off. So...2.49 pd.

I know I'M excited!!

22 replies
cherylgeorge Posted 11 Nov 2010 , 9:32pm
post #2 of 23

i believe their large eggs are 10/$10.00 too !

Susie53 Posted 11 Nov 2010 , 9:42pm
post #3 of 23

Wow...I'm going to have to check the Kroger ad in my area...I did get the Land O Lakes butter on sale last week at Krogers for $2.38 1b.

3GCakes Posted 12 Nov 2010 , 12:55am
post #4 of 23
Quote:
Originally Posted by cherylgeorge

i believe their large eggs are 10/$10.00 too !




Yep! Bought some of those, too.

cakesnglass Posted 13 Nov 2010 , 4:34am
post #5 of 23

Wow, wish we had a Krogers. Just paid $4.98 for landolakes here in Fla. Vanilla $7.25 when will these increases stop? They are out of control..

3GCakes Posted 13 Nov 2010 , 3:38pm
post #6 of 23

Even "Great Value" butter (the generic, Wal-Mart brand) was 2.79 /pd yesterday! I was getting it for 2.00 over the summer.

cakesmart Posted 15 Nov 2010 , 3:29pm
post #7 of 23

Yep..I saw the LOL butter advertised for $2.99, and with the Kroger Plus card I got an additional .50 cents off. My final cost was $2.49/lb. You know I tried to buy all they had icon_smile.gif

4realLaLa Posted 6 Dec 2010 , 5:46pm
post #8 of 23

I only use Land O Lakes unsalted butter. I hate there is no Kroger here, bummer.

Ellie1985 Posted 6 Dec 2010 , 6:05pm
post #9 of 23

I would like to take advantage of the sale also but I have a question. I only bake for my family and sometimes don't make a cake for a month or two. Can you freeze butter????

4realLaLa Posted 6 Dec 2010 , 6:08pm
post #10 of 23
Quote:
Originally Posted by Ellie1985

I would like to take advantage of the sale also but I have a question. I only bake for my family and sometimes don't make a cake for a month or two. Can you freeze butter????




Yep you sure can. That's the best way to keep it if you don't bake too often.

mcdonald Posted 6 Dec 2010 , 6:10pm
post #11 of 23

freeze away sister!!! I even freeze my milk I buy in bulk!!!!

I buy my butter, eggs, sour cream, and flour at Aldi's.

eggs - .49 cents a dozen for large
milk - .99 cents a gallon
sour cream - 84 cents for 16 ounces
flour - 99 cent for 5 lbs
butter... drum roll please... 1.49 !!!! (yes, real butter!!!)

I LOVE my Aldi's

lecrn Posted 6 Dec 2010 , 6:13pm
post #12 of 23

Darn. I was just there & didn't even go by the eggs or the butter. I would have stocked up on butter for sure. BTW, they have a lot of 10 for $10 deals. I stocked up on DH white & choc. cake mixes. I bought a lot of stuff for $100.

4realLaLa Posted 6 Dec 2010 , 6:13pm
post #13 of 23

WOW $1.49!!!!!!!!! Now that's a deal. Mcdonald mail me some, lol.

mcdonald Posted 6 Dec 2010 , 6:14pm
post #14 of 23

I know.. I could buy a bunch and send them out to ya'll !!!

lecrn Posted 6 Dec 2010 , 6:55pm
post #15 of 23
Quote:
Originally Posted by mcdonald

freeze away sister!!! I even freeze my milk I buy in bulk!!!!

I buy my butter, eggs, sour cream, and flour at Aldi's.

eggs - .49 cents a dozen for large
milk - .99 cents a gallon
sour cream - 84 cents for 16 ounces
flour - 99 cent for 5 lbs
butter... drum roll please... 1.49 !!!! (yes, real butter!!!)

I LOVE my Aldi's




Wow! I was kind of afraid of the quality of these items @ Aldi's, but always wondered. Can you tell the difference btw Aldi's brand and name brand stuff?

tonyas_jewels Posted 6 Dec 2010 , 7:19pm
post #16 of 23

In the Target ad on sunday, land o lakes butter is 2.50 for 4 sticks......thats the cheapest i have found it...for those of us that dont have Krogers and such around us....hth

cakesmart Posted 6 Dec 2010 , 7:27pm
post #17 of 23

Thanks for the Aldi's post...I'm heading there today! That's a great price for real butter!

MariaK38 Posted 7 Dec 2010 , 7:47pm
post #18 of 23

Thanks for the tip! I stocked up at Sam's a couple of months ago at $9-something for 4 lbs., which was about $1.50 more than last year's prices. Today I went to get peanut butter, and it was $11-something for 4 lbs. I about had a heart attack! I'm glad I stocked up, but I might need more to get through the holidays. To Aldi I go!

mcdonald Posted 7 Dec 2010 , 9:33pm
post #19 of 23

I actually like Aldi's butter better... it appears to have less dye in it... not as yellow as the walmart butter.....

I am totally satisfied with everything I buy there....

(they had pineapples for 99 cents the other day!)

simplysouthern Posted 28 Dec 2010 , 10:19pm
post #20 of 23

I drive an extra 30 minutes to buy Aldi. I have a publix around the corner but refuse to pay the prices there when Aldi has just as good quality for less than 1/2 the cost!!! Iove Aldi.

steffiessweet_sin_sations Posted 28 Dec 2010 , 10:43pm
post #21 of 23

last wk crest, our locally owned grocer had their butter for 1.98/lb. i stocked up!!!! i now have enough butter for months! too bad i didnt have more room but now have no room for anything else!! but what a deal! this wk its back up to 2.79

langranny Posted 28 Dec 2010 , 10:56pm
post #22 of 23

I buy all my cake baking supplies at Aldi - except for the few items they don't carry. I actually prefer their cake mix, sour cream and powdered sugar over name brands. People rave about my buttercream - and it's all made with Aldi products (shortening, butter, powdered sugar). I love their sour cream and the regular price is 99¢ for 16oz. A 2lb bag of powdered sugar is $1.19 and I never have to sift it. When I buy C&H I always have to sift it because there are little bumps in it. - not to mention it costs $1.99 at WALMART!!

cakesbycathy Posted 29 Dec 2010 , 8:39am
post #23 of 23

I buy EVERYTHING at Aldi's. Both for all my caking business and all my personal grocery shopping for my family. There are very few things that I get at the grocery store or Walmart that I can't buy there.

The quality is the same, if not better and you cannot beat the prices.

Quote by @%username% on %date%

%body%