ALVARGA Posted 19 Sep 2010 , 2:06pm
post #1 of

...of BUTTER!!! It has gone sky high here in the past few weeks. I buy my butter at Costco. I always bought 4 pounds for between $6 and $7 dollars. I went last week to buy some for cookies and 4 pounds had gone up to $9.95. My mother in law told me she was paying $5.50 for a pound at the grocery store. What is going on? Milk has not gone up....I don't understand it. Any ideas????

35 replies
crisseyann Posted 19 Sep 2010 , 2:21pm
post #2 of

Maybe because holiday baking season is almost upon us?

JohnnyCakes1966 Posted 19 Sep 2010 , 3:13pm
post #3 of

I *have* noticed it with milk....and eggs, too!

TattooMom25 Posted 19 Sep 2010 , 3:28pm
post #4 of

I am SO glad I am not the only one! Even if I buy Publix brand butter it has gone from $2.50 to $3.25!!!!! And milk was almost $4!!!!
WHAT??!!

lisamaria Posted 19 Sep 2010 , 5:51pm
post #5 of

I always look for sales. I get it for $2 a lb here so I am not complaining. I refuse to buy it at full price.

Kitagrl Posted 19 Sep 2010 , 6:09pm
post #6 of

I KNOW!!!!! Last year I was buying four lbs of butter at Sam's for just over six bucks. The past year its been hovering around 8 bucks...last week it was over $9!!!!!! I'm like...HUH?????

I think its more than baking season.....ugh....something must be wrong with some dairies or the government adding extra fees and stuff on them or something. Or maybe due to the salmonella scare, farms are having to pay extra money for inspections or remodel or...? But then that was eggs and not butter.

I was just complaining about it today...making my list for errands tomorrow and knowing I have to buy like 8 lbs of butter....

dreamdelights Posted 19 Sep 2010 , 6:14pm
post #7 of

I thought it was just me. I remember buying it from BJ's for 6 dollars now I am spending 9.49. I have to look for it when it is on sale

Kitagrl Posted 19 Sep 2010 , 6:17pm
post #8 of

The bad thing is, I'm so used to the Sam's butter that when I use a different kind (like a generic grocery brand) I can tell the difference in my buttercream and I don't like it as well.... *sigh*

Well hopefully prices will go down...?

I'm hoping Sam's has their Ghiridelli melting chocolate out for Christmas already...I need to dip some berries this week!!!!

Rose_N_Crantz Posted 19 Sep 2010 , 6:23pm
post #9 of
Quote:
Originally Posted by Kitagrl

The bad thing is, I'm so used to the Sam's butter that when I use a different kind (like a generic grocery brand) I can tell the difference in my buttercream and I don't like it as well.... *sigh*




This is funny. I bought a package of butter once from Sam's because I figured I would use it up quickly. I'm a hobby baker, but I still bake quite often. Well, not as often as I thought I would. Next time I needed butter I just bought a pound from Rainbow. I got the generic Rainbow brand and noticed the wrappings on the sticks were the exact same from Sam's. I had to wonder if it was the same butter, just packaged in different boxes.

Oh, and last time I bought butter was from Target. Land O Lakes. $4.65 a pound if I remember correctly.

Kitagrl Posted 19 Sep 2010 , 6:26pm
Quote:
Originally Posted by Rose_N_Crantz

Quote:
Originally Posted by Kitagrl

The bad thing is, I'm so used to the Sam's butter that when I use a different kind (like a generic grocery brand) I can tell the difference in my buttercream and I don't like it as well.... *sigh*



This is funny. I bought a package of butter once from Sam's because I figured I would use it up quickly. I'm a hobby baker, but I still bake quite often. Well, not as often as I thought I would. Next time I needed butter I just bought a pound from Rainbow. I got the generic Rainbow brand and noticed the wrappings on the sticks were the exact same from Sam's. I had to wonder if it was the same butter, just packaged in different boxes.

Oh, and last time I bought butter was from Target. Land O Lakes. $4.65 a pound if I remember correctly.




Oh...I'm sure Sam's isn't the only place that sells that particular butter....but I haven't found the other places yet. haha.

I've been buying the solids anyway, not sticks...its a little cheaper at Sam's that way.

Jenn2179 Posted 19 Sep 2010 , 6:37pm
Quote:
Originally Posted by Kitagrl

The bad thing is, I'm so used to the Sam's butter that when I use a different kind (like a generic grocery brand) I can tell the difference in my buttercream and I don't like it as well.... *sigh*

Well hopefully prices will go down...?

I'm hoping Sam's has their Ghiridelli melting chocolate out for Christmas already...I need to dip some berries this week!!!!




I got some of the Ghiridelli melting chocolate there this past week.

cheatize Posted 20 Sep 2010 , 3:22am

Thanks for the heads up! I'm going shopping tomorrow and if the price here hasn't gone up, look out deep freezer!

tinygoose Posted 20 Sep 2010 , 3:33am

Yeah, I've noticed it too. I almost fell over when I saw how much butter was going for at Costco, milk seems to be the same, cream too...haha maybe I'll make my own.

cheatize Posted 21 Sep 2010 , 1:15am

Info from today's shopping trip.

Butter- 1 lb. sticks- $2.19 at Aldi, $2.99 at Meijer. I was paying $1.99 this summer at Aldi or on sale at Meijer.

The rest of these are Aldi prices.
AP flour, 5 lb.- $1.25
Granulated sugar, 5 lb.- $2.39
Powdered sugar, 2 lb.- $1.29
Eggs, dozen large- $1.38

I stocked up on the butter, and bought a couple bags each of the rest just in case the price is going up. These prices are for Central Ohio.

coldtropics Posted 21 Sep 2010 , 1:37am

If you pay attention... butter always goes up around this time of year at Costco, BJs and Sams... they know even the average holiday baker cant get by without it.,.. so, i guess they figure they'll charge what the market can bare.

cakeandpartygirl Posted 21 Sep 2010 , 1:41am

I used to get the great value butter for 2 a pound and now it has gone up to 2.84 it's cheaper than what you all are paying but it still has gone up and I use alot of butter for my cakes.

GeminiRJ Posted 23 Sep 2010 , 12:02pm

My latest HyVee ad came yesterday, with butter at $1.98 a pound. I'll be stocking up! Thanks for the tip about the Ghiradelli chocolate at Sam's....I'll have to check it out this weekend. My stash from last year is just about gone!

Cookies4kids Posted 29 Sep 2010 , 11:32am

It seems that every year one or two baking items go sky high at this time. I also noticed that cream cheese has gone nuts with an average price pushing 2.50 per 8 oz. package. I start watching the ads now and whenever these things go on special I stock up. Butter freezes well with no noticeable changes for me. I will buy 20 lbs. if the price is right and I have it for the entire holiday season. Does anyone know if you can freeze cream cheese without it changing the texture?? I also have to buy enough of these baking items to feed 400 guests at a fundraiser I do for handicapped children, so my freezer is overflowing at this time of year.

Kiddiekakes Posted 29 Sep 2010 , 12:08pm

Ah man...you guys have had it good in the US for bakery ingredients...Our prices went up about 4 years ago...sky high...I pay $4.00 for a pound of butter...$7.00 for a 2 pound tub of Crisco...sugar is around $10.00 for 20 pound bag..flour the same.I have had to rasie my prices 3 times in the last 3 years....customers don't like it but what can yah do!!

cakes47 Posted 29 Sep 2010 , 12:12pm
Quote:
Originally Posted by coldtropics

If you pay attention... butter always goes up around this time of year at Costco, BJs and Sams... they know even the average holiday baker cant get by without it.,.. so, i guess they figure they'll charge what the market can bare.




It all boils down to greed icon_evil.gif , the almighty dollar!! icon_mad.gif
Years ago sugar when out of sight, candy bar prices rocketed, well,
those prices never returned to even close to where they were after
we all knew sugar came down somewhat and was easily available.
icon_mad.gificon_mad.gificon_mad.gif

beenie51 Posted 29 Sep 2010 , 12:27pm

Yes, it is greed but not by the farmers. The price of milk is regulated by the goverment. the farmers only make X amt even if the prices for dairy products go up. The middle man makes the money.

cakes47 Posted 29 Sep 2010 , 12:30pm

Yes, I should have specified that. Sorry!

cakes47 Posted 29 Sep 2010 , 12:34pm

Yes, I should have specified that. Sorry! But then it's also the supermarkets.
With the egg scare....the market here in town jumped prices 40¢/dz within 2
days!!! The other market I use, jumped them 20¢/dz. So here we are with
the holidays coming fast ........ raise the prices!!!! GRRRRRRRRR

LindaF144a Posted 29 Sep 2010 , 12:34pm

This the third topic started on the same subject. And it would have been nice if butter had been mentioned on the title.

I think it is supply and demand. Yes, it is the holidays (next year I will buy butter in the summer and freeze it) , but I also think it is due to all the cupcakery places around the country. The demand is higher. Plus these ingredients are traded in the commodities market. Those cupcake eating brokers know where to spot a place to make money. I remember seeing a commercial where they show this couple eating breakfast and all around them these little bubbles would pop up with where they could invest their money, like wheat, sugar, flour, etc.

I believe it is these high prices that are going to break the cupcake bubble. Let's hope the American Bakers Association has a strong lobby or so something like that.

beenie51 Posted 29 Sep 2010 , 12:40pm

I did't think about that. Some of the cupcake shops can afford to pay more for the ingredents. Some charge as much as 5 dollars a cupcake. However, for the shops who charge a more modest fee for the cupcakes it could be a real strain to stay open.

However, if you open a shop that makes cupcakes only you take that risk when peoples facination with cupcakes waver.

sunsational Posted 29 Sep 2010 , 12:48pm

I went to super walmart and got butter and 3.49 for a pound that was 2 weeks ago, went last night and again still 3.49 it was 1.49. My mom was with me and even said what is the cows on strike or something????

debster Posted 29 Sep 2010 , 12:50pm

Yep it's baking season and for the life of me why are they allowed to price increase like this. Last year at Sams I got 90 eggs for 6.39 they went up to almost 13.00 Then 50 pounds of flour was 5.00 went to 10.00 and so on. It's ridiculous we can't up our prices on our customers like that , that's why I HATE holiday baking it's more work for less money. Just think now we are getting into pumpkin roll season each one takes 3 eggs!!! Probably the cream cheese will go up to it's sickening.

eatdessert1st Posted 29 Sep 2010 , 12:58pm

here's a link about freezing cream cheese:
http://www.ehow.com/how_4617072_can-freeze-cream-cheese_.html
I've tried to freeze it but without very good results. The expiration date on the cream cheese is usually such a long period that it's fine in the refrigerator for a long time. HTH!

Melanie Mc

Cookies4kids Posted 30 Sep 2010 , 1:47am

Thanks for the link, Melanie.

writersblock15 Posted 30 Sep 2010 , 7:00pm

YES, YES, YES!

I just told someone this past weekend that the price of butter has skyrocketed. Even at the local dairy farm where I usually buy it cheap.

Quote by @%username% on %date%

%body%