Cakeball Girls, Pricing Question

Business By mlocklear Updated 19 Jul 2010 , 4:23am by mkolmar

mlocklear Posted 9 May 2010 , 1:49am
post #1 of 16

I have been selling my cakeballs by the cake (I usually get around 60-65 cakeballs per cake), but I'm thinking of moving to a "per dozen" basis. What do you sell your cakeballs for per dozen? Do you give discounts on large orders?

Also, what kind of box do you put your cakeballs in? Since I sell such a large number, I've been using pie boxes.


15 replies
minicuppie Posted 10 May 2010 , 12:44pm
post #2 of 16

My cake truffles are two small or one large bite. I place them in candy papers, in a candy box. $18 per dozen.

jenng1482 Posted 10 May 2010 , 12:56pm
post #3 of 16

I do not package mine individually unless requested. I sell mine for $.75 each, $4 half dozen, or $7.50 dozen.

Edited to add - Since location is so important when determining price, I am in South Dakota.

cupcakeatheart Posted 10 May 2010 , 2:49pm
post #4 of 16

I sell mine for $16/dz. For more then 4 dz, $14/dz. I use pizza boxes for orders of 4dz or more from Sam's, but pie boxes work great too

BAKE-ME-A-CAKE Posted 22 Jun 2010 , 2:36am
post #5 of 16

I charge $9 for a candy box of 8 (I place each in a foil cup)

bobwonderbuns Posted 22 Jun 2010 , 2:44am
post #6 of 16

I had a friend ask me for a "box" of them -- the equivalent of a six inch cake made into cake balls and SHE offered me $35 for the Box!! (Granted, I have no idea how many that would make though, but it's several dozen anyway.)

motherofgrace Posted 22 Jun 2010 , 2:47am
post #7 of 16

I charge $9 a dozen lol and i just raised my price

and i charge $55 for a platter of 96 :S

KHalstead Posted 22 Jun 2010 , 7:17pm
post #8 of 16

I'm in a small town in Ohio and I charge $6.00/dozen and they're about the size of a walnut (in the shell) and I put them in mini cupcake liners/candy cups and then into pie boxes.

I figured out that they cost me about $.10/each to make so I'm charging 5 times that and probably will up the price soon as well! lol

motherofgrace Posted 22 Jun 2010 , 8:38pm
post #9 of 16

they only cost you 10 cents to make?!?!?!?!?!!? mine cost me about 29 cents icon_sad.gif

cakesbycathy Posted 23 Jun 2010 , 1:35am
post #10 of 16

Mine are slightly smaller than a golf ball and I sell them for $1 each with a minimum order of a dozen. I put them in a plastic container from GFS and tape my business card to the top.

KHalstead Posted 23 Jun 2010 , 1:04pm
post #11 of 16

I use doctored cake mix and confectioner's coating on them.........I can make about 60 of them for just under $6.00!

That doesn't include the box though, just the balls themselves!

cupcakemkr Posted 23 Jun 2010 , 1:21pm
post #12 of 16
Originally Posted by -Sweetheart-

I charge $9 a dozen lol and i just raised my price

and i charge $55 for a platter of 96 :S

so $.75 each if they buy a dozen and $.57 if they buy 96... how did you come up with your prices? not snide, just curious. thumbs_up.gif

motherofgrace Posted 23 Jun 2010 , 4:12pm
post #13 of 16

you know my husband did mostly..... I WANT to raise my platter price.

I just took my costs and made up the price so it was worth my while and people would still buy.

I want to raise it to $70

nikkig192 Posted 27 Jun 2010 , 1:09am
post #14 of 16

I sell mine 12 dozen for 19.20 , 18 for 24.95 and 24 for 28.95 the more you buy the cheaper it gets. Have you checked out the " Cake Ball Company " and " Austin Cake Balls " 6 dozen starts at 18.00 and 24 54.00. Don't under price yourself. Cake Balls are hard work.

These are two very succesful companies.....

sugarspice Posted 19 Jul 2010 , 3:49am
post #15 of 16

I sell mine for $12 per dozen with a 2 dozen minimum per flavor. I am not real happy with packaging options. The orders I have sold have been 2 dozen-so they have gone in candy boxes with a foil liner. The box is tied with ribbon & it costs quite a bit in packaging! They are usually for a gift, so they need to look gift-givingish vs. if they were to be put on a platter later. At Christmas I put them in some little cartons (looked like chinese food carry out cartons) that were pre-printed with holiday patterns, for day care staff. They were a good size & looked good, but they are on top of each other--which isn't always good either!

mkolmar Posted 19 Jul 2010 , 4:23am
post #16 of 16

I was selling them for $10.50 boxed in a pretty artistic looking box when I was selling them a1 1/2 years ago. Now that I'm going to start up production again I'm going to charge more. Just need to double check my costs and go from there.

Quote by @%username% on %date%