I Know How To Get Cost But....

Business By motherofgrace Updated 11 Dec 2009 , 4:01am by motherofgrace

motherofgrace Posted 10 Dec 2009 , 8:45am
post #1 of 6

ok I have my own little matrix on getting my costs, took me weeks but I got it, now how would I make my prices? Im looking to sell cookies, cake balls, and cupcakes right now (future will be cakes and candy too).

Do I set an hourly wage? or a flat rate?

I should add that I will be selling these at a monthly craft show to start my customer base.

TIA

(also need help here!! http://cakecentral.com/cake-decorating-ftopicp-6650025.html#6650025)

5 replies
leah_s Posted 10 Dec 2009 , 2:59pm
post #2 of 6

In culianry school we learned the following pricing formula:

Cost divided by .2 = retail. It makes your ingredients 20% of the retail cost.

"Your mileage may vary."

motherofgrace Posted 10 Dec 2009 , 5:16pm
post #3 of 6

thanks!

11cupcakes Posted 11 Dec 2009 , 3:35am
post #4 of 6

I like your formula, Leah_s

leah_s Posted 11 Dec 2009 , 3:52am
post #5 of 6

I think it's actually the RBA (Retail Baking Association) formula. They should know what they're doing!

motherofgrace Posted 11 Dec 2009 , 4:01am
post #6 of 6

thanks!

Quote by @%username% on %date%

%body%