Just Curious!

Decorating By Jennarae1122 Updated 27 Oct 2009 , 5:08pm by KHalstead

Jennarae1122 Posted 23 Oct 2009 , 4:25pm
post #1 of 8

hello! ive only been doing the cake thing for the last 2 years..i havnt sold any of my cakes yet..its actually a very expensive hobby when it comes to supplies! anywho im looking into starting to sell my cakes or at least charge for supplies but this is a castle cake i did last week for my friends neice and i was just wondering what you ladies would charge..it took me HOURS everything is edible except the princess's which i bought at the disney store for $16.00..i wouldve loved to do all fondont but i made them a cake a few months ago and they dont like the tase and didnt want their guests to have to peal it off..so its a 12 inch octogon and 2 8 inch squares with buttercream and fondont accents...any advice for pricing would be much apprecaited! i spend a lot of time on my cakes and itd be nice to get paid to do something i enjoy! thanks in advance!

7 replies
Kiddiekakes Posted 23 Oct 2009 , 4:35pm
post #2 of 8

I would charge well over $200.00 dollars and add in the cost of those Disnay figures also...Beautiful cake by the way!!

miny Posted 23 Oct 2009 , 4:41pm
post #3 of 8

That cake is beautiful, I'd charge $5 per serving plus the figurines

cylstrial Posted 23 Oct 2009 , 7:53pm
post #4 of 8

Very pretty!! And they do take a lot of time to make. I would say over $200 as well.

scionmom Posted 24 Oct 2009 , 2:10am
post #5 of 8

I love your cake!! I just have a question... how does someone cut those???

OfficerMorgan Posted 24 Oct 2009 , 6:15am
post #6 of 8

Yes, anywhere from $200-$250.

Pretty cake!

Jennarae1122 Posted 27 Oct 2009 , 4:53pm
post #7 of 8

thank u everyone! as for cutting it they just removed the turrets and there was 2 tiers,1 12 inch octogon and 1 8 inch so it was just cut like a regular cake

KHalstead Posted 27 Oct 2009 , 5:08pm
post #8 of 8

I charge $2.25/serv. for tiered cakes (once you stack em' it's a tiered cake)...so however many that serves X $2.25, plus an extra charge for plates/pillars, plus $5.00 per tower for all edible (those are a lot of work), and of course the cost of the dolls plus $10.00 (for gas and time spent shopping for the dolls, if the customer wants to provide them then no extra charge for them)

Quote by @%username% on %date%