Pricing For Cakeballs

Decorating By Kiddiekakes Updated 4 Dec 2009 , 8:43pm by cupcakeatheart

Kiddiekakes Posted 17 Oct 2009 , 3:05pm
post #1 of 70

I have a chance to do a few Christmas craft sales and I thought I would sell cakeballs so I am interested in knowing what I should sell them for and how many per package.


Laurel icon_smile.gif

69 replies
Kiddiekakes Posted 17 Oct 2009 , 6:10pm
post #2 of 70

Bakerella..Are you out there!!

CBMom Posted 17 Oct 2009 , 6:35pm
post #3 of 70

That's a good idea...but cakeballs never last long enough in my house. "CakeBall Bonus" for DH icon_smile.gif

Barb1959 Posted 17 Oct 2009 , 6:42pm
post #4 of 70

I have not sold them at a fair but I have sold a couple dozen to some friends. I sell them for $5.-8 dozen depending on the kind. I use the candy melts from the local AC Moore/Michaels, not the real expensive stuff. My family actually like the cheaper stuff better (go figure)


I also use the plastic containers that Shoprite puts 1/2 subs in. They gave me one to try and said they would sell them to me if I needed to. They fit 1 to 1 1/2 doz easily.

Hope this helps

Kiddiekakes Posted 17 Oct 2009 , 6:49pm
post #5 of 70

Thanks Barb..That helps alot!!!

amberkw Posted 18 Oct 2009 , 5:03am
post #6 of 70

What if they are decorated & on a stick? I just made Frankensteins, eyeballs & ghosts. Someone is wanting a price. They are more work because of the details. I just don't know.

CakeDiva73 Posted 18 Oct 2009 , 5:24am
post #7 of 70

Cakeballs are my most popular item and I sell them for $12/ dozen unwrapped, $1.50 each individually bagged with ribbon, $6 for a ribbon wrapped gift box of 4 and $18 for a ribbon wrapped gift box of 12. Hunted all over hells half acre to get the boxes that fit (Uline) and they are so cute, I really like them. Hard trying to find a good price point, something where you actually get orders but not so cheap that you dread getting them, lol.

Hope you have great sales!! icon_smile.gif

amberkw Posted 3 Nov 2009 , 9:15pm
post #8 of 70

Thanks for the experience. I sold my lemonlicious cake truffles dipped in ghirradelli white choc. for 1.00 each. She called me w/ a complaint. You just can't sell 12. They should be sold in 2-3 doz, and nothing less!

KHalstead Posted 3 Nov 2009 , 9:27pm
post #9 of 70

I charge $6.00/doz for them in a bakery box (Generally use pie boxes, can fit about 3 dozen in one layer nicely in there) each one is in a mini muffin liner.

As for the ones on a stick that are decorated, I would probably charge $.75 or $1.00 each (mind you mine are normally $.50/each)

JenniferMI Posted 3 Nov 2009 , 10:55pm
post #10 of 70

Guess I need to raise my prices.... I charge 4.00 a dozen, not boxed in a fancy box icon_redface.gif

Jen icon_smile.gif

CakeDiva73 Posted 3 Nov 2009 , 11:09pm
post #11 of 70
Quote:
Originally Posted by JenniferMI

Guess I need to raise my prices.... I charge 4.00 a dozen, not boxed in a fancy box icon_redface.gif

Jen icon_smile.gif




lmao....maybe I need to lower mine! icon_redface.gif

JenniferMI Posted 3 Nov 2009 , 11:11pm
post #12 of 70

LOL! Hey if you are getting it....you GO girl!!!!

I live in Hooterville...they don't want to pay for anything - lol

Jen icon_smile.gif

Mencked Posted 3 Nov 2009 , 11:24pm
post #13 of 70

I sell mine for $5 for 1/2 doz, $8/dozen--mine cost about 1.50 to make per dozen. I have sold them in simple boxes I picked up at HL for half price or simply on clear plastic plates covered in plastic wrap....no fancy decorations or wrapping and people around me are a little reluctant to pay that much...they get them only for super special occasions but everyone who tastes them LOVES them!!

CakeDiva73 Posted 3 Nov 2009 , 11:36pm
post #14 of 70

well I suspect I would get *more* if I dropped the price a bit!

MORSELSBYMARK Posted 3 Nov 2009 , 11:41pm
post #15 of 70

When I make cake truffles (as I market them) and bring them to the office, I sell out within 30 minutes after the word spreads! Mine go for same price as my regular truffles (6 for 5 dollars) and people don't complain about the price - it doesn't hurt that I'm in Montreal and cake truffles are not common in these parts icon_smile.gif

motherofgrace Posted 3 Nov 2009 , 11:58pm
post #16 of 70

my hubby and I were just talking about this!!

He can be a bit of an @ss and said they are great, but dont expect to get more then what it costs for a timbit!!!!!!!!

How much are timbits now adays???



He is a cake muggle who thinks he knows everything...... I will take your guys opinions first!

Mencked Posted 4 Nov 2009 , 3:17am
post #17 of 70

I just did a google to see what a timbit is icon_smile.gif! That is my new factoid for today...I'd never heard of them until this very second!

mrsc808 Posted 4 Nov 2009 , 3:31am
post #18 of 70

Believe it or not, people pay $2.25-$2.55 for the cupcake pop version here. I have co-workers that call the few stores that sell them every week.

motherofgrace Posted 4 Nov 2009 , 6:08am
post #19 of 70

lol, glad to help you learn something!

JenniferMI Posted 4 Nov 2009 , 12:59pm
post #20 of 70

I never heard of a timbit either...ok, what is it?

Jen icon_smile.gif

cylstrial Posted 4 Nov 2009 , 2:00pm
post #21 of 70
Quote:
Originally Posted by CakeDiva73

Cakeballs are my most popular item and I sell them for $12/ dozen unwrapped, $1.50 each individually bagged with ribbon, $6 for a ribbon wrapped gift box of 4 and $18 for a ribbon wrapped gift box of 12. Hunted all over hells half acre to get the boxes that fit (Uline) and they are so cute, I really like them. Hard trying to find a good price point, something where you actually get orders but not so cheap that you dread getting them, lol.

Hope you have great sales!! icon_smile.gif




I looked at your website and love your cruffle packaging. What size box do you order from Uline?

Thanks!

motherofgrace Posted 4 Nov 2009 , 6:01pm
post #22 of 70

a timbit is a dounut hole from tim hortons!

JenniferMI Posted 4 Nov 2009 , 6:39pm
post #23 of 70

No Tim Horton in Hooterville icon_sad.gif

Jen icon_smile.gif

Kiddiekakes Posted 4 Nov 2009 , 6:42pm
post #24 of 70

Yah Tim's.....Love Timbits....Great size for a toddler..

JenniferMI Posted 4 Nov 2009 , 6:56pm
post #25 of 70

That is tooo funny....timbits...

I want a timbit!!!

Jen icon_smile.gif

motherofgrace Posted 4 Nov 2009 , 7:03pm
post #26 of 70

hey kiddiecakes! Do you know how much a timbit is now??

motherofgrace Posted 4 Nov 2009 , 7:04pm
post #27 of 70

ps, sorry for hijacking the thread!

Kiddiekakes Posted 4 Nov 2009 , 7:07pm
post #28 of 70

I think timbit are about 35 cents each....I'm not sure my kids are 8 and 6 and eat a full donut now.....We have a Tim Hortons everywhere here!! Hey did you know it cost about 1 million dollars for a franchise now....Like McDonalds..... icon_eek.gif ..Yah like I could afford one.... icon_wink.gif


Love Timmy's icon_rolleyes.gif


LOL

motherofgrace Posted 4 Nov 2009 , 7:15pm
post #29 of 70

i know they are everywhere! here in spruce there is only one... but in stony there are 3!

DakotaDesigns Posted 5 Nov 2009 , 9:46pm
post #30 of 70

I too am curious what size boxes to order from Uline. Approximately how big do you gals/guys make your pops? I tried making them for the first time around three weeks ago with some leftover cutoffs I had from a sculpted cake. I ended up making them about 2 1/2" round and on a stick. I dipped them in white almond bark that I flavored (luckily I can find it locally for $1.77/pound).

They were a huge hit amongst friends and family that I gave them too and NO ONE in the area has even heard of these! Really there's only one bakery local that I know of that does actual custom designs, you think it they make it, but they charge $50/hour labor for anything out of their normal realm!!!! icon_eek.gif So I know I am sitting in an untouched market icon_biggrin.gif

Quote by @%username% on %date%

%body%