How Much To Charge? Help Please!

Decorating By cbearsmom_07 Updated 16 Oct 2009 , 6:52pm by __Jamie__

cbearsmom_07 Posted 16 Oct 2009 , 5:59pm
post #1 of 9

Someone please help...I'm new to charging for cakes and I'm not sure how to charge just yet. Give me some figures! I want to do something similiar to the attached picture for a friends baby shower.
LL

8 replies
__Jamie__ Posted 16 Oct 2009 , 6:04pm
post #2 of 9

How many servings?

c420 Posted 16 Oct 2009 , 6:23pm
post #3 of 9

I would charge per serving if its a tiered cake, around here in WI $2-5 is what most people charge per serving.

cbearsmom_07 Posted 16 Oct 2009 , 6:34pm
post #4 of 9

I'm not sure of the actual servings, but 2 layers of each: 12", 10", 8". Filled with sleeve filling. Fondant decorations.

__Jamie__ Posted 16 Oct 2009 , 6:38pm
post #5 of 9
Quote:
Originally Posted by cbearsmom_07

I'm not sure of the actual servings, but 2 layers of each: 12", 10", 8". Filled with sleeve filling. Fondant decorations.




Well traditionally, we quote prices by the servings needed, which usually a customer provides to you so everyone at the party gets a slice. icon_confused.gif So I'll bite. A 12, 10, 8 round serves about 118, at about $4.00 per serving since it has some fondant work would be about $472.

cbearsmom_07 Posted 16 Oct 2009 , 6:41pm
post #6 of 9

Wow...i had no idea it would be that much. I don't know what the going rate is in Houston for slice. I added up my materials and I was looking at about $60 for materials. Someone else told me to triple my supplies. $180...haha. I am still waiting on the number of guest.

LaBellaFlor Posted 16 Oct 2009 , 6:49pm
post #7 of 9

You can triple your supplies, but the what about labor, electricity, gas. Labor is always the biggest cost in making a cake, not supplies.

cbearsmom_07 Posted 16 Oct 2009 , 6:51pm
post #8 of 9

Thank you for reminding me. I'm still very new to decorating and charging. I love to do it and still look at it as a hobby and forget about what things should really cost.

__Jamie__ Posted 16 Oct 2009 , 6:52pm
post #9 of 9
Quote:
Originally Posted by cbearsmom_07

Wow...i had no idea it would be that much. I don't know what the going rate is in Houston for slice. I added up my materials and I was looking at about $60 for materials. Someone else told me to triple my supplies. $180...haha. I am still waiting on the number of guest.




Yeah, tripling costs is a horrid way to figure your charges. thumbsdown.gif

Quote by @%username% on %date%

%body%