Having Second Thoughts

Business By Echooo3 Updated 5 Oct 2009 , 4:43pm by NJCakeDiva

Echooo3 Posted 4 Oct 2009 , 2:19pm
post #1 of 7

Found a commercial kitchen $250/month for 12 hours per week.

I don't know. In all of my excitement of the moment when I met the owner it sounded good, but not so much right now. What do you all think?

Maybe I'm just burned out, did two wedding cakes this weekend for free. Nobody even paid for supplies but I didn't expect them to either, it was my gift.

6 replies
cakesdivine Posted 4 Oct 2009 , 2:29pm
post #2 of 7

$250 a month for 12 hours a week is a great bargain! That is 48 hrs a month which makes your per hour rate $5.21! Most commercial kitchens charge $25 per hour. Which if you use that rate at 48 hrs a month you would be paying $1200 a month for the same amount of usage. $250 is a steal!

Win Posted 4 Oct 2009 , 2:56pm
post #3 of 7

If you don't want it, I'll take it! icon_lol.gif
I understand about the burnout, though...
(edited to add, and I only did two b-day cakes for family!! icon_biggrin.gif )

jlynnw Posted 4 Oct 2009 , 3:33pm
post #4 of 7

I so would jump on that! I can't find anything near that around here.

newmansmom2004 Posted 4 Oct 2009 , 3:52pm
post #5 of 7

Wow! I have a friend who'd take that deal in a second. She's been looking to rent kitchen space somewhere. Where are you??? LOL!

I say take it - you can easily pay for your month's rent with one cake!!

erinalicia Posted 4 Oct 2009 , 11:39pm
post #6 of 7

If I had the extra money and knew that I could fill the month with orders I'd jump on it too. That's a great price! icon_smile.gif

NJCakeDiva Posted 5 Oct 2009 , 4:43pm
post #7 of 7

Sounds like a great deal!

Good Luck with your decision icon_biggrin.gif

Quote by @%username% on %date%