Food Cost.

Business By fsinger84 Updated 13 Aug 2009 , 9:34pm by cylstrial

fsinger84 Posted 13 Aug 2009 , 5:55am
post #1 of 7

Hi! I am in the prep stages and I am wondering if you would be willing to share the prices you pay for your ingredients or at least look at my initial prices I have been able to find. Also what ingredients do you keep on hand not on the list (not including sprinkles ect. I mean stuff in the cake or frosting). I have a version not in table form so it is a bit harder to read. I have attached one in table form with two samples as to how much cupcakes cost (sorry for the # of attachments I don't know how to fix it!)

Raspberries fr  2.98   12oz  0.24 per oz
Blueberries fr  5.47   2lbs  0.17 per oz
Triple berry fz  7.48   48oz  15.58 per oz
Blueberries fz  5.68   48oz  0.11 per oz
Strawberries fz  8.75   5lb  0.10 per oz
Unsalted butter  6.38   4lb  0.09 per oz
Cream cheese  5.62   3lb  0.11 per oz
sour cream  3.98   3lb  0.08 per oz
Whipping cream  2.98   1qt  0.09 per oz
Eggs   1.00   12  0.08 per ea
Maple syrup  13.28 32oz  0.41 per oz
Chocolate chips  9.34   72oz  0.12 per oz
Bitter choco chip7.87   3lb  0.16 per oz
Unsweet choco  ?
Powder sugar  4.93   7lb  0.04 per oz
Brown sugar  4.93   7lb  0.04 per oz
Sugar   5.27   10lb  0.03 per oz
Flour   6.97   25lb  0.017 per oz
Vanilla   6.88   16oz  0.43 per oz
Baking cocoa  6.17   23oz  0.26 per oz
Baking soda  5.79   12lb  0.03 per oz
Baking powder  5.47   60oz  0.09 per oz

p.s. I did not turn that girl in that I talked about in another post.

6 replies
beachcakes Posted 13 Aug 2009 , 12:09pm
post #2 of 7

By the sizes, I'm guessing these prices are coming from Sam's/Costco/BJ's? You might want to figure by the prices at your local grocery store, which are likely a bit higher. What if you run out and can't get to Sam's? That way your prices are reflective of that. If I run out of eggs and can't get to Sam's, I'm paying 2.89/doz locally. It's quite a difference.

amberc75 Posted 13 Aug 2009 , 12:19pm
post #3 of 7

That's a very good point, beachcakes. The closest Walmart is about 17 miles from where I live, and when I have to have something quick, the prices are a lot higher at my local grocery store. For example, cake mixes at my Walmart are $1.16 (when not on sale); at my local grocery store they are $1.99. It adds up. icon_smile.gif

fsinger84 Posted 13 Aug 2009 , 5:54pm
post #4 of 7

Thanks for the feedback so far. Pricing the grocery stores and wal-mart is next. Do these prices seem like they are around what you all are paying?

beachcakes Posted 13 Aug 2009 , 7:13pm
post #5 of 7

I guess I'm confused as to what you are asking. My prices, even for warehouse stores, will be different from yours. Prices vary all over the country. Plus, i tend to buy most of my perishable items in the local grocery stores - BJ's is 50 miles from me, so i rarely get there.

Alot of the times you can stock up during sales... Butter can be anywhere from $2/lb to $5.69/lb.

I just paid 2.79 for 4# of Dominoes 10x sugar at BJ's a few weeks ago if that helps! icon_smile.gif

kelleym Posted 13 Aug 2009 , 7:52pm
post #6 of 7

My costs can vary as much as 20% depending on where I shop.

cylstrial Posted 13 Aug 2009 , 9:34pm
post #7 of 7

You're going to have to do it all yourself unless you can find someone else in your region to help you. But the good news is that you're doing great and you'll get it done!

Quote by @%username% on %date%

%body%