This Is How Florists Do Their Pricing, Illuminating!

Business By Nchanted1 Updated 4 Aug 2009 , 10:34am by SandraVB79

Nchanted1 Posted 16 Jul 2009 , 8:22pm
post #1 of 21

I went to the bag sale at my favorite thrift store this morning, and I found a Teleflora bridal catalog there, which I bought for my daughter. She does decoupage, and is always looking for nice flower pictures.

When I got home, I discovered that all the paperwork, price lists etc. were in it! And they give very clear instructions on how to set prices! there's even a booklet onmanaging consultations, selling your shop and services, structuring packages...a treasure trove.

So, according to Teleflora, here is how to price.
Flowers and plant materials, cost times 3.5. This is A.
Hard goods (ribbon, styro, etc.), cost times 2. This is B.
Add A + B = C

Multiply C by 35% to cover labor. That's the retail price.

So for us, A would be all food ingredients, times 3.5.
B would be all nonfood items, cake boards, etc. times 2.

Add A + B, multiply by 35%, that's the retail price. For us, i think that the labor is a lot more, maybe multiply by 50%

Yet another way to set prices. It's interesting to know how another wedding vendor does it...I wonder how many people tell them, but they're just flowers and ribbon?

20 replies
sambugjoebear Posted 16 Jul 2009 , 8:59pm
post #2 of 21

Wow, that is interesting. Thanks for sharing. icon_smile.gif

It doesn't seem very sellable though when my brownies cost over $30 per pan that way icon_sad.gif

sadsmile Posted 16 Jul 2009 , 9:10pm
post #3 of 21

Yeah really... The responce would likely be oh I am sorry you can not purchace any then.

cylstrial Posted 16 Jul 2009 , 9:11pm
post #4 of 21

There are brownies that sell for a lot of money actually. Here's a link.
http://www.brownies.com/

Thanks for the formula that they use. Even if you don't want to use that to help you price your cakes, it's still good info to have on hand. =o) Thanks for sharing!

Doug Posted 16 Jul 2009 , 9:13pm
post #5 of 21

and for those that want to play with the numbers....

a spreadsheet.

notes on it how to use it.

(and yes, I do get eggs for 89cents/dozen (Aldi's)

I had to increase the labor markup to 200% before I got a per serving amount that seemed reasonable.

jennym0904 Posted 16 Jul 2009 , 9:16pm
post #6 of 21

very interesting!! thanks for posting!

DeeDelightful Posted 16 Jul 2009 , 9:26pm
post #7 of 21

it sure is very interesting and good info to know. I wish people in my area would actually accept that type of pricing and not just be satisfied with retail stores' cakes for less.

cylstrial Posted 16 Jul 2009 , 9:54pm
post #8 of 21

Cool spread sheet Doug! Thanks for making it more visual for us.

snarkybaker Posted 17 Jul 2009 , 2:08am
post #9 of 21
Quote:
Originally Posted by sambugjoebear

Wow, that is interesting. Thanks for sharing. icon_smile.gif

It doesn't seem very sellable though when my brownies cost over $30 per pan that way icon_sad.gif




We get $2.25 for a truffle bar which is a 2X2 fancy pants brownie. We get 30 plus samples out of the pan. That's $67.50 per pan.

bobwonderbuns Posted 17 Jul 2009 , 2:16am
post #10 of 21

I was a florist about 100 years ago when dinosaurs roamed the earth icon_rolleyes.gif and they're pricing differently now. Back in the day it was:

Blooms x 3
greens x 2
hard goods (bases, foam, etc.) x 2
add all up and double the price for labor.

But like I said, that was a loooooooong time ago! icon_biggrin.gif

kandu001 Posted 20 Jul 2009 , 4:01pm
post #11 of 21

Interesting...I never knew how florists got their pricing. It does seem totally different from cakes!

indydebi Posted 20 Jul 2009 , 4:19pm
post #12 of 21
Quote:
Originally Posted by snarkybaker

Quote:
Originally Posted by sambugjoebear

Wow, that is interesting. Thanks for sharing. icon_smile.gif

It doesn't seem very sellable though when my brownies cost over $30 per pan that way icon_sad.gif



We get $2.25 for a truffle bar which is a 2X2 fancy pants brownie. We get 30 plus samples out of the pan. That's $67.50 per pan.




Yeah, that's about the range mine are in, too.

I've seen brownies in starbucks for $2.75. People pay it.

1234me Posted 21 Jul 2009 , 12:16am
post #13 of 21

and Starbucks brownies taste like bluh!

kandu001 Posted 21 Jul 2009 , 3:29am
post #14 of 21

I've never tried Starbuck's brownies, but thanks to wendyintx, I won't!

Cakenicing4u Posted 21 Jul 2009 , 4:29pm
post #15 of 21

Doug... I got this message when I tried to open the file... =(

<Error>
<Code>NoSuchKey</Code>
<Message>The specified key does not exist.</Message>

<Key>
http://media.cakecentral.com/files/florist_style_pricing_288.xls
</Key>
<RequestId>D04D4BAD886F9710</RequestId>

<HostId>
oDo+ak76enh1qV1Nv/SaJYWMlmgng4jIV9MLzK+XeDAP0i+6UPl0novhCRTW56rr
</HostId>
</Error>

Cakenicing4u Posted 21 Jul 2009 , 4:33pm
post #16 of 21

Doug... I got this message when I tried to open the file... =(

<Error>
<Code>NoSuchKey</Code>
<Message>The specified key does not exist.</Message>

<Key>
http://media.cakecentral.com/files/florist_style_pricing_288.xls
</Key>
<RequestId>D04D4BAD886F9710</RequestId>

<HostId>
oDo+ak76enh1qV1Nv/SaJYWMlmgng4jIV9MLzK+XeDAP0i+6UPl0novhCRTW56rr
</HostId>
</Error>

Doug Posted 21 Jul 2009 , 4:42pm
post #17 of 21
Quote:
Originally Posted by Cakenicing4u

Doug... I got this message when I tried to open the file... =(

<Error>
<Code>NoSuchKey</Code>
<Message>The specified key does not exist.</Message>

<Key>
http://media.cakecentral.com/files/florist_style_pricing_288.xls
</Key>
<RequestId>D04D4BAD886F9710</RequestId>

<HostId>
oDo+ak76enh1qV1Nv/SaJYWMlmgng4jIV9MLzK+XeDAP0i+6UPl0novhCRTW56rr
</HostId>
</Error>




something seems to have gone wrong w/ the CC database -- note all the postings about messed up photos.

I'm betting this is temporary as Heath & Jackie work on exterminating the bugs that seemed to have invaded CC recently

Bugs must have been attracted by all the sweet things we talk about.

ZAKIA6 Posted 22 Jul 2009 , 1:33pm
post #18 of 21

Cakenicing4u - within the error message you posted there is a link
http://media.cakecentral.com/f.....ng_288.xls

i was able to click this and open the file.

Larkin121 Posted 23 Jul 2009 , 5:54pm
post #19 of 21

Very cool... I have been working on what pricing would need to be for profit and decent hour labor and had come up with $5/slice... based on the cake I just made for my brother's wedding, and this formula, I came up with exactly that - $5 a slice.

I like it! icon_smile.gif

Larkin121 Posted 23 Jul 2009 , 5:58pm
post #20 of 21

Very cool... I have been working on what pricing would need to be for profit and decent hour labor and had come up with $5/slice... based on the cake I just made for my brother's wedding, and this formula, I came up with exactly that - $5 a slice.

I like it! icon_smile.gif

SandraVB79 Posted 4 Aug 2009 , 10:34am
post #21 of 21
Quote:
Originally Posted by Nchanted1

I went to the bag sale at my favorite thrift store this morning, and I found a Teleflora bridal catalog there, which I bought for my daughter. She does decoupage, and is always looking for nice flower pictures.

When I got home, I discovered that all the paperwork, price lists etc. were in it! And they give very clear instructions on how to set prices! there's even a booklet onmanaging consultations, selling your shop and services, structuring packages...a treasure trove.

So, according to Teleflora, here is how to price.
Flowers and plant materials, cost times 3.5. This is A.
Hard goods (ribbon, styro, etc.), cost times 2. This is B.
Add A + B = C

Multiply C by 35% to cover labor. That's the retail price.

So for us, A would be all food ingredients, times 3.5.
B would be all nonfood items, cake boards, etc. times 2.

Add A + B, multiply by 35%, that's the retail price. For us, i think that the labor is a lot more, maybe multiply by 50%

Yet another way to set prices. It's interesting to know how another wedding vendor does it...I wonder how many people tell them, but they're just flowers and ribbon?




I'm late to comment on this and haven't read further than the first post till now. I don't know a lot about floral, however I do know that for baking, you need lots of equipment. Oven, pans, mixer, ... YOu also need electricity to run your oven, ... DOn't forget to add those costs too.

Quote by @%username% on %date%

%body%