What Would You Charge?

Decorating By bbstephan Updated 30 Jun 2009 , 5:44pm by madras650

bbstephan Posted 30 Jun 2009 , 2:53am
post #1 of 23

I could use some help...what would you charge each for these teacups? I'm not sure... gumpaste saucers/handles, cake filled with buttercream or ganache and covered in fondant. Thanks for your help!
LL

22 replies
apieceofcake-dolores Posted 30 Jun 2009 , 2:57am
post #2 of 23

Those are beautiful!!!

bbstephan Posted 30 Jun 2009 , 1:08pm
post #3 of 23

Really? No ideas?

online_annie Posted 30 Jun 2009 , 1:20pm
post #4 of 23

I think they are so beautiful! As for pricing....not so sure. It can vary based on location and demand. Helpful information would be: What size are they? and How much time is spent creating each one? Wonderful job!

online_annie Posted 30 Jun 2009 , 1:21pm
post #5 of 23

I think they are so beautiful! As for pricing....not so sure. It can vary based on location and demand. Helpful information would be: What size are they? and How much time is spent creating each one? Wonderful job!

online_annie Posted 30 Jun 2009 , 1:22pm
post #6 of 23

I think they are so beautiful! As for pricing....not so sure. It can vary based on location and demand. Helpful information would be: What size are they? and How much time is spent creating each one? Wonderful job!

matthewkyrankelly Posted 30 Jun 2009 , 1:30pm
post #7 of 23

Cake, gourmet flavors, gourmet fillings, gumpaste, fondant, a lot of work...$15 each, easy, wherever you are.

matthewkyrankelly Posted 30 Jun 2009 , 1:31pm
post #8 of 23

Cake, gourmet flavors, gourmet fillings, gumpaste, fondant, a lot of work...$15 each, easy, wherever you are.

matthewkyrankelly Posted 30 Jun 2009 , 1:32pm
post #9 of 23

Cake, gourmet flavors, gourmet fillings, gumpaste, fondant, a lot of work...$15 each, easy, wherever you are.

matthewkyrankelly Posted 30 Jun 2009 , 1:35pm
post #10 of 23

Cake, gourmet flavors, gourmet fillings, gumpaste, fondant, a lot of work...$15 each, easy, wherever you are.

Relznik Posted 30 Jun 2009 , 1:53pm
post #11 of 23

How big do you plan on making each one?

Relznik Posted 30 Jun 2009 , 1:54pm
post #12 of 23

How big do you plan on making each one?

-K8memphis Posted 30 Jun 2009 , 2:02pm
post #13 of 23

Bare bones minimum $35 each--I'm assuming they are one serving?

If you can't get that in your area that's fine. My recommendation is not taking into account your surroundings nor your ability to market your wares.

You asked how much--that's how much in the real world those should cost. And if you decided to paint them, the cost would go up higher--like $45-$50.

I love white on white but I'm thinking Margaret Braun here too.
Can you just imagine what she'd do with those??? <faint>

I'm not saying I sell dozens of them for that price.
I'm certainly not saying I would buy at that price.

I'm saying a gourmet sculpture is worthy of at least $35 as a fair market price.


Those rock.

-K8memphis Posted 30 Jun 2009 , 2:03pm
post #14 of 23

duplicate post

-K8memphis Posted 30 Jun 2009 , 2:04pm
post #15 of 23

deja vu to vous

snydermeg Posted 30 Jun 2009 , 2:32pm
post #16 of 23

I don't sell my cakes, but I have purchased themicon_smile.gif These are certainly adorable! I would consider all the things everyone else has said as well as what occasion they are for. Assuming they are for a bridal or baby shower and that they serve one person, you could start at say $25-30 each for less than 10 and then work up a "package discount". If they order over 15 you drop the price to $20-25 per cake...this way people feel like they are getting a bargainicon_smile.gif

snydermeg Posted 30 Jun 2009 , 2:33pm
post #17 of 23

I don't sell my cakes, but I have purchased themicon_smile.gif These are certainly adorable! I would consider all the things everyone else has said as well as what occasion they are for. Assuming they are for a bridal or baby shower and that they serve one person, you could start at say $25-30 each for less than 10 and then work up a "package discount". If they order over 15 you drop the price to $20-25 per cake...this way people feel like they are getting a bargainicon_smile.gif

snydermeg Posted 30 Jun 2009 , 2:34pm
post #18 of 23

I don't sell my cakes, but I have purchased themicon_smile.gif These are certainly adorable! I would consider all the things everyone else has said as well as what occasion they are for. Assuming they are for a bridal or baby shower and that they serve one person, you could start at say $25-30 each for less than 10 and then work up a "package discount". If they order over 15 you drop the price to $20-25 per cake...this way people feel like they are getting a bargainicon_smile.gif

bbstephan Posted 30 Jun 2009 , 3:54pm
post #19 of 23

Thanks, everyone! The cake itself starts as a 3 1/2 circle, and then I sculpt it into the cup shape, so each cup is an individual serving. Thanks for your input on the price...they do take a while, but I learned alot from making them the first time and so I know this time will go faster, and I am going to try to paint them- I'll post pictures when I'm done! (They'll be done on Thursday...)

madras650 Posted 30 Jun 2009 , 5:41pm
post #20 of 23

It looks like a lot of work, I for sure would charge no less than $30 each.

madras650 Posted 30 Jun 2009 , 5:42pm
post #21 of 23

It looks like a lot of work, I for sure would charge no less than $30 each.

madras650 Posted 30 Jun 2009 , 5:43pm
post #22 of 23

It looks like a lot of work, I for sure would charge no less than $30 each.

madras650 Posted 30 Jun 2009 , 5:44pm
post #23 of 23

It looks like a lot of work, I for sure would charge no less than $30 each.

Quote by @%username% on %date%

%body%