Business By YummyChoo Updated 3 Jun 2009 , 11:19am by MaloSlatko

YummyChoo Posted 3 Jun 2009 , 11:10am
post #1 of 2

Hi Ive opened up my own cake stall in a local market and am getting enquiries about prices for whole cakes. Whats the best way to work this out!?? So I know im charging enough and not under charging! Help! Im based in London, England

1 reply
MaloSlatko Posted 3 Jun 2009 , 11:19am
post #2 of 2

Cost of ingredients
Cost of any equipment (cake board, box)
Hourly pay to self X number of hours to make cake (including decorating, cleanup)
Cost of extra's like water, electricity, paper towels, baking paper, dishwashing detergent, etc.

Quote by @%username% on %date%