Edible Image Pricing

Business By bakermommy4 Updated 20 May 2009 , 7:06pm by tiggy2

bakermommy4 Posted 15 May 2009 , 5:08am
post #1 of 5

Can someone give me some tips on how you price your edible images? I don't know if I should charge a flat fee (for example: cake cost + edible image=total cake cost) or should I charge for the size of the image...I'm totally lost.

I will be offering edible images shortly and have no clue as to how to price them. Any help or advice will do, thanks icon_smile.gif

4 replies
rookiebaker9281 Posted 15 May 2009 , 5:19am
post #2 of 5

ok this may be a dum question but im making a elmo cake and i would like to make a edible image for the cake where would i get the image and how do you do it??

leah_s Posted 15 May 2009 , 6:31am
post #3 of 5

I charge $10 a sheet. If it's a couple of small images that will fit on one sheet, then that's still $10.

dhccster Posted 20 May 2009 , 9:02am
post #4 of 5
Quote:
Originally Posted by rookiebaker9281

ok this may be a dum question but im making a elmo cake and i would like to make a edible image for the cake where would i get the image and how do you do it??




You can call some of your local bakeries or even Wal-Mart. Some will sell you just the sheet.

tiggy2 Posted 20 May 2009 , 7:06pm
post #5 of 5

Most places that do them wont do copywrited images though.

Quote by @%username% on %date%

%body%