Marzipan............ Make My Own Vs Already Made

Decorating By notjustcake Updated 11 Mar 2009 , 4:23pm by notjustcake

notjustcake Posted 11 Mar 2009 , 1:58pm
post #1 of 4

I'm considering making my own marzipan because an 8oz tube is like 5 to 6 bucks where I live I need like 4 tubes of that!

If you make your own can you please share a recipe if you have any.

Thanks a bunch

3 replies
bashini Posted 11 Mar 2009 , 2:31pm
post #2 of 4

Hi, IMHO buying marzipan is better than making them. I have never tried making marzipan. You need to get it just right and shouldn't knead it too much as it becomes very oily.

Here is a recipe for you,

http://www.marzipancakes.com/recipes.htm

HTH.

missnnaction Posted 11 Mar 2009 , 2:49pm
post #3 of 4

I was just looking into this yesterday. I found an 8lb can at fondant source for $35. You can also order directly from American Almond... it's a little cheaper.... But depending on your location shipping might not be.

notjustcake Posted 11 Mar 2009 , 4:23pm
post #4 of 4

Thanks

Quote by @%username% on %date%

%body%