What Would You Charge For Undecorated Cupcakes?

Decorating By Kiddiekakes Updated 27 Feb 2009 , 2:27pm by Kiddiekakes

Kiddiekakes Posted 27 Feb 2009 , 1:09pm
post #1 of 9

I have a really good client who owns a birthday theme company.She always orders her cakes through me...she is trying to get into the decorating party for kids and wants me to supply her with undecorated cupcakes.

What would you charge?


Laurel icon_wink.gif

8 replies
foxymomma521 Posted 27 Feb 2009 , 1:22pm
post #2 of 9

Are you providing the buttercream or just an unfrosted cupcake?

tcakes65 Posted 27 Feb 2009 , 1:35pm
post #3 of 9

Is this an exclusive contract you'll have with her?

Kiddiekakes Posted 27 Feb 2009 , 1:46pm
post #4 of 9

No I don't have a contract she is just inquiring about prices.They are to be plain undecorated..no icing!

foxymomma521 Posted 27 Feb 2009 , 1:59pm
post #5 of 9

I think you should figure your cost of ingredients, and add a charge for labor... You won't be spending too much time if you're only baking... So you have any idea of your cost?

Kiddiekakes Posted 27 Feb 2009 , 2:03pm
post #6 of 9

I guess I'll have to figure that out!I use cake mixes and I would have to add the eggs and oil and the cupcake liners..other than that...I don't really know how to calculate cost with ingredients...

cake mix.....$1.97
eggs 3....50 cents..I'm guessing icon_redface.gif
oil ....about 50 cents..again guessing icon_redface.gif
cupcake liners 99 cents for 50

now how would I calculate? icon_redface.gif


Laurel icon_wink.gif

Mencked Posted 27 Feb 2009 , 2:08pm
post #7 of 9

I did this for a friend's little gir's birthday party. I charged $1/cupcake and supplied the BC in a disposable plastic containger. Of course she also ordered 2 other cakes for the school party and actual birthday party too...... But I thought that was fair.....very little effort on my part and the kids really had fun! Of course my prices are lower than many others on CC in general.

cupcakemkr Posted 27 Feb 2009 , 2:24pm
post #8 of 9

Don't forget to figure in your time to make and utilities costs when figuring out how much those cc's cost to make

for 24 cc's:
mix: 1.97
eggs: .50
oil: .50
30 minutes prep/cook: 5.00 (or more depending on how much you think your time is worth)
utilities: 3.00 (guess)
that totals up to 10.97 or .45 per cc.

cost is 10.97, if sold for $1 each you'd make $13.03

how many pans do you have, can you do 48 cc's at a time in your oven? that would cut down on your costs.

for 50 cc's:
mix: 3.94
eggs: 1.00
oil: 1.00
30 minutes prep/cook: 5.00 (or more depending on how much you think your time is worth)
utilities: 3.00 (guess)
that totals up to 13.94 or .29 per cc.

cost is 13.94, if sold for $1 each you'd make $34.06

Does that make sense? or did I just confuse you more?

Kiddiekakes Posted 27 Feb 2009 , 2:27pm
post #9 of 9

no...that doesn't confuse me at all...makes sense.I now have a guide to help me!Thankyou soo much for the help!!

Quote by @%username% on %date%

%body%