At What Cost? :)

Decorating By CheriN Updated 16 May 2008 , 12:52am by CheriN

CheriN Posted 16 May 2008 , 12:01am
post #1 of 5

I am making a cake for my cousin and I am just charging her for the ingredients not the work.... I used to have an excel spreadsheet to help me with this but we bought a new computer and I no longer have it. It is:
- 2 recipes of Red Velvet cake
- 1 recipe of MMF
- 1 recipe of Buttercream
I was thinking of asking her for $20... is that way off? Any help would really be appreciated... Thanks

4 replies
kakeladi Posted 16 May 2008 , 12:16am
post #2 of 5

I don't have any kind of spreadsheet but your idea of $20 sounds good to me.

HerBoudoir Posted 16 May 2008 , 12:16am
post #3 of 5

It sounds about right to me.

Jayde Posted 16 May 2008 , 12:22am
post #4 of 5

When I charge friend for just ingredients, I usually use about the same amount of product. I charge them $35.

Think about the eggs, the milk, the grease for the pans, icing color, and all the little things that you use. The cake boards, the paper, the foil/wax paper, this stuff isnt reusable. Also count in your electricity, your water, the dish soap that you use to wash your dishes. The actual ingredients that you use may only cost you $20, but all of the little things that you dont think about like water and soap end up costing you money in the end.

CheriN Posted 16 May 2008 , 12:52am
post #5 of 5

Thanks so much ladies! icon_biggrin.gif

Quote by @%username% on %date%