Fyi For Those That Ship

Business By smab109 Updated 13 May 2008 , 4:17pm by rezzygirl

smab109 Posted 4 May 2008 , 2:41pm
post #1 of 4

I use peanuts for shipping, Uline has peanuts that are FDA approved!

I got a GIGANTIC bag for $18...much better price than paying UPS $5 a box to pack! Dont order their cake boxes though, you can get them cheaper through PaperMart.

And their shipping is phenomenal. I got my stuff the day after I ordered it, just using UPS Ground.

I was jut so excited about my gigantic bag of peanuts, lol, wanted to share!

3 replies
Housemouse Posted 12 May 2008 , 8:20am
post #2 of 4

That reminds me that some people use pop corn to pack as well!

H Mouse

acookieobsession Posted 13 May 2008 , 12:07pm
post #3 of 4

Shipping is bear though....a 12cubic bag for $18.00 ship to me for $15.00. I hate to pay as much for shipping as I do for the product. Grr....

Julia

rezzygirl Posted 13 May 2008 , 4:17pm
post #4 of 4

I love ULINE! I always get my stuff the next day after I order, even if I order ato 10pm! Shipping prices are going up like crazy! USPS just adjusted their rates AGAIN!! I'm sure it has to do with the gas prices so it's kinda across the board with the high shipping costs.

Quote by @%username% on %date%

%body%