Alison01 Posted 19 Dec 2006 , 2:04pm
post #1 of

I made my first pumpkin roll a couple months ago and it was a hit! I have thought about selling these as well, but I'm just not sure what to charge. I was thinking with pecans $18 and without pecans $16. Then I asked a few friends what they would pay for one and they said probably no more than $15. They are fast & easy to make, but I think it's the ingredients that end up costing more and why I feel like I need to charge more. What do ya'll think? Thanks in advance!

10 replies
sarzoemom Posted 19 Dec 2006 , 3:57pm
post #2 of

I just take my cost and multiply by 3 to cover the cost. Remember, doing that you are also covering the cost to bake, clean up, pan and time to do all of it. Don't cut yourself short. I charge $20 for one. I am doing a yule log for someone and I am charging $25 to cover the ganache on it and it is basically the samething.
HTH

patticakesnc Posted 20 Dec 2006 , 3:54am
post #3 of

My sister charges around $20 for hers.

LacieLou76 Posted 20 Dec 2006 , 4:04am
post #4 of

We charge $24.95 at the bakery where i work

debster Posted 20 Dec 2006 , 4:16am
post #5 of

Where do you all live I'm coming. I'm in Ohio and top price here is 10.00 I do mine for 9.00 good grief!!!!!!!!

louie750 Posted 20 Dec 2006 , 4:27am
post #6 of

yeah..now I feel like I'm short changing myself...I just sold one today for $12. But I usually just multiply cost by 3 and that does come out to 12...

mariecar6 Posted 20 Dec 2006 , 4:46am
post #7 of

I don't like to make them for sale, anymore. I used to charge $8.00 but it was really like going through trouble for nothing. People found my price too high, so I prefer doing them strictly for family events or here at home.
Marie

Alison01 Posted 20 Dec 2006 , 4:00pm
post #8 of

Wow...I can't believe people thought $8 was too high! I think I'll say $20 and if people don't want to pay that, then Oh well! I'll just stick to making them for family! Thanks for the responses!!

BakingFarmer Posted 21 Dec 2006 , 8:51pm
post #9 of

One thing I've learn over the years selling vegetables and baked goods at the Farmer Markets is Price High, you can always come down, if you price low its hard to raise your prices, just a suggestion.

I'd pay $20, if it is good like you said, people will pay the price.

Titansgold Posted 21 Dec 2006 , 8:58pm

I'd say $10-15 personally. Definitely wouldn't go for less, but would be nice to get more.

MomLittr Posted 21 Dec 2006 , 8:58pm

I have been selling mine for $10, which is probably a few dollars low, but this seemed like a fair price for now. As far as a yule log, they are being sold for $20 to cover costs of the chocolate.

deb

Quote by @%username% on %date%

%body%