AmandaPanda Posted 4 Oct 2007 , 7:18pm
post #1 of

Ok I usually make MMF and I can get several cakes covered with one recipe but I never pay attention to how many pounds it is that I make.... I am getting really tired ofhaving to make my fondant and want to buy a 10 pound tub of fondx from my local cake supply store but it is going to be like $35 with tax ... so I just want to make sure that it is worth the money orif I should just suck it up and keep making my own.

How much can you cover with a 10 pound tub?

13 replies
gina_ann Posted 4 Oct 2007 , 7:22pm
post #2 of

Depends on the kind and size of cakes you're making... Maybe this link will help.

http://www.cakesbysam.com/store/cart.php?target=product&product_id=21932&category_id=257

AmandaPanda Posted 4 Oct 2007 , 7:28pm
post #3 of

great thanks! That chart is for 1/4" thick too and i usually roll mine to more of 1/8" ..... that does help out a lot.

BrandisBaked Posted 4 Oct 2007 , 7:36pm
post #4 of

That price equals a little over $3/lb. MMF is usually less than $1/lb. to make.

Is it worth it to you to pay an extra $2/lb.? And 3 lb. per batch.

I can make a single batch in about 10 min. 6 batches (18 lb.) in an hour. That's $36 I saved in a single hour.

I do buy some premade - simply because it's better for modeling - but for covering cakes, I'm sold on MMF.

chovest Posted 4 Oct 2007 , 7:40pm
post #5 of

This link may be helpful as well. It has various combinations of cakes figured out. I have both bookmarked. http://www.earlenescakes.com/Fondantchart.html

Copacabanya Posted 4 Oct 2007 , 7:41pm
post #6 of

Holy cow that's a great price on FondX! I am paying $49 for that same bucket at my local cake store. I wouldn't feel guilty about paying $35 for a second.

And even at $5 a pound I think it's worth every penny, as I really dislike MMF, and I hate making fondant in general. lol

Also, if you look on the Wilton site they have amounts for different shapes as well, you might find that helpful.

Anya

AmandaPanda Posted 4 Oct 2007 , 7:44pm
post #7 of
Quote:
Originally Posted by BrandisBaked

That price equals a little over $3/lb. MMF is usually less than $1/lb. to make.




yeah that is kind of whatI was figuring. the only thing I don't like about mmf is it tends to go stiff even in an airtight container and can be difficult to work with if you have to store it and don't useit right away. plus it dries very quicly which is a downside when I am trying to work with my models .... I think I may just purchase one tub to make my daughter's b-day cake and also the cake for my neighbor's daughter and see what I think. I would make some and store it to use later but I just find mmf is more difficult to work with and you have to microwave it to soften it up if you don't use it right away.

texasseegirl Posted 4 Oct 2007 , 7:52pm
post #8 of

Hey Amanda! Which store do you go to? I am in Nashville and was just wondering.

Michelle

BrandisBaked Posted 4 Oct 2007 , 8:02pm
post #9 of
Quote:
Originally Posted by AmandaPanda

Quote:
Originally Posted by BrandisBaked

That price equals a little over $3/lb. MMF is usually less than $1/lb. to make.



yeah that is kind of whatI was figuring. the only thing I don't like about mmf is it tends to go stiff even in an airtight container and can be difficult to work with if you have to store it and don't useit right away. plus it dries very quicly which is a downside when I am trying to work with my models .... I think I may just purchase one tub to make my daughter's b-day cake and also the cake for my neighbor's daughter and see what I think. I would make some and store it to use later but I just find mmf is more difficult to work with and you have to microwave it to soften it up if you don't use it right away.




I think you might be putting too much powdered sugar in yours... I never have any problems with drying - in fact, it never dries quick enough for me! LOL!

I always have about a cup or so left from a 2 lb bag of PS. Maybe you should play around with it.

Also, I store mine in ziplock bags and have NEVER had them dry out. I was shocked that 3 month old fondant was just as soft as the day I made it.

AmandaPanda Posted 4 Oct 2007 , 8:03pm

lol, the only one in nashville ...... Sweetwise www.sweetwise.com it is off music valley Dr near Opry Mills

where in Nashville are you? I am in Murfreesboro

AmandaPanda Posted 4 Oct 2007 , 8:05pm
Quote:
Originally Posted by BrandisBaked

Quote:
Originally Posted by AmandaPanda

Quote:
Originally Posted by BrandisBaked

That price equals a little over $3/lb. MMF is usually less than $1/lb. to make.



yeah that is kind of whatI was figuring. the only thing I don't like about mmf is it tends to go stiff even in an airtight container and can be difficult to work with if you have to store it and don't useit right away. plus it dries very quicly which is a downside when I am trying to work with my models .... I think I may just purchase one tub to make my daughter's b-day cake and also the cake for my neighbor's daughter and see what I think. I would make some and store it to use later but I just find mmf is more difficult to work with and you have to microwave it to soften it up if you don't use it right away.



I think you might be putting too much powdered sugar in yours... I never have any problems with drying - in fact, it never dries quick enough for me! LOL!

I always have about a cup or so left from a 2 lb bag of PS. Maybe you should play around with it.

Also, I store mine in ziplock bags and have NEVER had them dry out. I was shocked that 3 month old fondant was just as soft as the day I made it.




hmmm, yeah it does sound like I am putting too much poudered sugar in it .... I store mine in liplock bags too and they always get hard ... i will make some this weekend and see whathappens.

BrandisBaked Posted 4 Oct 2007 , 8:10pm

When I make mine, it's still really soft and sticky. I spray some pam on the saran wrap, wrap it up and stick in the fridge for 20 minutes or so. When I pull it out, it's usually the perfect consistency. If it's a little soft, I just add some more PS. It's much easier to add a little more, than to try and work with it if there's too much.

AmandaPanda Posted 4 Oct 2007 , 8:12pm

thanks for the tips! I think my problem isI am trying to get it the perfect consistency right off the bat and it ends up drying it out ... i will try making it a little softer than I would like and letting it sit first.

texasseegirl Posted 4 Oct 2007 , 11:55pm

Sweetwise is where I go too! I was there twice today as a matter of fact. I live in the Donelson area so it is very convenient which I guess can be very good or very bad! icon_wink.gif

Quote by @%username% on %date%

%body%